Wraz z nastaniem sezonu na wymianę opon wielu kierowców staje przed problemem, jak i gdzie przechowywać stare opony. Jeśli musisz składować je w garażu, zapoznaj się z naszym wpisem, aby wiedzieć, jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów.
Czynniki źle wpływające na stan opon
Przede wszystkim źle na stan opon wpływa ich ekspozycja na światło słoneczne. Promieniowanie UV prowadzi bowiem do niebezpiecznej fotodegradacji, polegającej na rozkładzie związków chemicznych, które niszczą gumę. Za pęknięcia opon odpowiadają również takie urządzenia jak silniki elektryczne czy lampy fluorescencyjne. Emitują one szkodliwy dla opon ozon, dlatego nie mogą znajdować się w ich pobliżu. Jeśli w garażu będzie zbyt gorąco lub zbyt wilgotno, opony szybciej się zniszczą i ulegną degradacji. Do złego stanu opon przyczynia się również… niedbanie o ich czystość. Przed ich składowaniem wyczyść je szczotką oraz wodą z mydłem i dokładnie wysusz.
Dlaczego nie należy przechowywać opon w poziomie?
Najczęściej jednak popełnianym błędem podczas składowania opon jest umieszczanie ich jedna na drugiej w poziomie. Absolutnie unikaj takiej sytuacji! Poziome ułożenie opon bowiem powoduje nacisk na ich boki, co z kolei prowadzi do odkształceń. Zdeformowana opona nie tylko szybciej się psuje i jest bardziej narażona na zniszczenie w trakcie jazdy, lecz przede wszystkim stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia kierowcy oraz pasażerów. Opony powinny stać pionowo, ułożone jedna obok drugiej. Pomoże w tym oferowany przez nas stojak na opony. To mobilne akcesorium garażowe przeznaczone jest do przechowywania ośmiu opon samochodowych z felgami lub bez. Stojak wyprodukowany został z profili zamkniętych ze stali nierdzewnej kwasoodpornej, a następnie spawany metodą TIG w osłonie argonu. Można na nim osadzać opony samochodowe różnej wielkości oraz różnego rodzaju. Koła nie odkształcają się i nie tracą powietrza, a także zachowują czystość i są odpowiednio zabezpieczone przed przypadkowym przewróceniem się i w konsekwencji kłopotliwym uszkodzeniem.