flag pl flag en-us flag-de

 

Rodzaje oznaczeń adresowych. Tabliczki, numerki i inne

Rodzaje oznaczeń adresowych. Tabliczki, numerki i inne

Niepozorna tabliczka z numerem domu i nazwą ulicy ma duże znaczenie. Umieszczenie jej na elewacji zdecydowanie ułatwia pracę kurierom i listonoszom. Właściwe oznakowanie posesji jest kluczowe w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, gdy odpowiednie służby muszą szybko odnaleźć konkretny adres.

Dlaczego należy oznaczać nieruchomość numerem?

Rozdział VIII Kodeksu wykroczeń jest poświęcony wykroczeniom przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu. Artykuł 64 tego aktu dotyczy niedopełnienia obowiązków w zakresie tabliczek z numerem nieruchomości, nazwą ulicy lub miejscowości. Jak głosi paragraf pierwszy, właściciel, administrator, dozorca lub użytkownik nieruchomości, który nie dopełnia obowiązku umieszczenia w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nazwą ulicy lub placu albo miejscowości, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany. Co więcej (w myśl paragrafu drugiego), tej samej karze podlega, kto nie dopełnia obowiązku oświetlenia tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości.
Czytelne oznaczenie posesji nie powinno być traktowane w kategoriach przykrego obowiązku. Tabliczka z numerem domu zapobiegnie nieporozumieniom, usprawni proces dostarczania przesyłek, a przede wszystkim – pozwoli służbom zlokalizować nasz dom. W sytuacji, gdy liczy się każda minuta, osoby prowadzące karetkę, czy wóz straży pożarnej nie powinny tracić czasu na błądzenie po okolicy. Prawidłowe oznaczenie posesji ma znaczenie także dla służb technicznych i firm zajmujących się wywozem śmieci.

W jaki sposób oznacza się posesje?

Najpopularniejszymi rozwiązaniami są numery i tabliczki adresowe umieszczone na elewacji budynkuTablica adresowa zawiera nie tylko numer, ale i nazwę ulicy. Tworzy się je np. ze stali nierdzewnej: estetycznego, ale bardzo trwałego materiału, odpornego na zmienne warunki atmosferyczne. Zamawiający sam wybiera czcionkę, dzięki czemu dopasowuje produkt do stylu budynku. Jeśli obiekt mieści się w głębi działki (w oddaleniu od ulicy), numer lub tablicę z numerem należy zamontować na ogrodzeniu. Przy gabionowej konstrukcji z kamieni doskonale sprawdza się elegancki szyld.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony