Skrzynka gazowa – charakterystyka i regulacje prawne
Skrzynka gazowa inaczej nazywana jest szafką na gaz. Stanowi integralny element instalacji gazowej i pełni funkcje zabezpieczające. Za stan techniczny szafki na gaz odpowiedzialny jest właściciel lub zarządca budynku. W skrzynce gazowej znajdują się zawory główne, umożliwiające odcięcie dopływu gazu w nagłych sytuacjach oraz reduktor ciśnienia i licznik gazu, czyli gazomierz. Skrzynka musi być zatem z jednej strony zabezpieczona przed dostępem osób niepowołanych, a z drugiej łatwo dostępna dla służb ratunkowych. Jej właściwości techniczne i zasady lokalizacji są ściśle określone przez przepisy prawa.
Czym charakteryzuje się skrzynka gazowa?
Skrzynka gazowa jest produkowana z materiałów trudnopalnych i samogasnących. W roli surowca produkcyjnego najczęściej wykorzystuje się kwasoodporną stal nierdzewną. Powierzchnia skrzynki jest lakierowana proszkowo, co zabezpiecza lakier przed korozją i negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Producent skrzynek gazowych oferuje pomalowanie skrzynki na dowolny kolor z palety RAL. Warto przy tym zaznaczyć, że tradycyjny kolor żółty nie jest obowiązkowy. Dobrym zabezpieczeniem antykorozyjnym jest także ocynk. Skrzynki na gaz mogą być również produkowane z plastiku lub tworzyw poliestrowo-szklanych. Muszą być odporne na odkształcenia mechaniczne, czynniki atmosferyczne oraz agresywne czynniki chemiczne. Powierzchnia szafki musi być gładka oraz odporna na wilgoć i brud.
Szafka na gaz jest konstrukcją wentylowaną, co jest podyktowane właściwościami chemicznymi czynnika w przewodach instalacyjnych. Posiada wywiewne otwory wentylacyjne. Najczęściej wyposażona jest w uniwersalny zamek trójkątny, co ułatwia dostęp do wnętrza służbom ratowniczym. W razie potrzeby istnieje również możliwość łatwego demontażu drzwi. Alternatywą są równie popularne kłódki energetyczne. Skrzynki na gaz mogą być montowane na elewacji, we wnęce ściennej, w wersji podtynkowej lub na słupkach w postaci wolnostojącej. Szafki wolnostojące mogą być montowane na podstawie z tworzywa sztucznego lub prefabrykowanej podstawie z betonu.
Skrzynka gazowa w świetle przepisów
Skrzynka gazowa musi zostać umieszczona na zewnątrz budynku, ale w odległości nie większej niż 10 metrów. Wyjątek stanowi zabudowa jednorodzinna, ale w takim wypadku skrzynkę należy zainstalować na linii ogrodzenia. Szafkę na gaz każdorazowo umieszcza się od strony ruchu pieszych lub drogi publicznej, ponieważ miejsca te gwarantują swobodny dostęp pogotowia gazowego lub straży pożarnej. Skrzynkę umieszcza się minimum 50 cm nad poziomem terenu, a także 2 metry od działki sąsiada i 1 metr od urządzeń technicznych. Nie wolno we wspólnej wnęce umieszczać skrzynki gazowej i licznika prądu – należy zachować pomiędzy nimi min. metrowy odstęp. Drzwi szafki muszą być jednoskrzydłowe i pozbawione okienka. Korpus skrzynki musi być jednolity i nie powinien składać się z kliku części. Musi być odpowiednio oznaczony, między innymi symbolami GAZ oraz PSG.