flag pl flag en-us flag-de

Co to są drzwiczki rewizyjne ?

Co to są drzwiczki rewizyjne ?

Drzwiczki rewizyjne. Czym są i do czego służą?

Drzwiczki rewizyjne to prostokątne konstrukcje, oparte na szkielecie ramowym. Wykorzystywane są do zabezpieczania oraz maskowania otworów w ścianach, sufitach i zabudowach. To jednak nie jedyna ich funkcja, ponieważ stosowane są także w wyczystkach kominowych i umożliwiają sprawne pozbycie się zalegającej sadzy. Drzwiczki rewizyjne powinny zostać wykonane z trwałych i odpornych materiałów, ponieważ eksploatowane są w środowiskach o podwyższonej wilgotności lub temperaturze. 

Drzwiczki rewizyjne w funkcji maskującej

Drzwiczki rewizyjne w funkcji maskującej wykorzystuje się do osłaniania otworów rewizyjnych. Pełnią nie tylko rolę estetyczną, ale przede wszystkim ochronną. Zabezpieczają miejsca, w których znajdują się zawory, liczniki lub inne elementy instalacyjne, do których dostęp powinien być ograniczony. Drzwiczki rewizyjne zasłaniają technologiczne otwory wodno-kanalizacyjne, wentylacyjne i kominowe. Pozwalają ukryć zawory, syfony i aparaturę pomiarową. Posiadają przy tym wygodne systemy otwarcia, zapewniając bezproblemowy dostęp do instalacji w razie potrzeby. Drzwiczki rewizyjne do zastosowań sanitarnych produkowane są ze stali ocynkowanej, która jest całkowicie odporna na korozję lub PVC. Najczęściej stosuje się je w łazience do maskowania wodomierzy lub otworów w zabudowie. W zastosowaniach domowych często wykorzystuje się aluminiowe drzwiczki rewizyjne w neutralnej kolorystyce i z opcjonalnym zamkiem. Warto zwrócić uwagę na drzwiczki rewizyjne, przystosowane do wtopienia w klej pod płytki.

Drzwiczki rewizyjne o funkcji zabezpieczającej możemy podzielić na kilka grup ze względu na przeznaczenie. W ten sposób wyróżniamy drzwiczki gazowe do zabudowy węzła redukcyjno-pomiarowego przyłącza gazowego oraz elektryczne do zabudowy licznika energetycznego. Na rynku dostępne są również drzwiczki rewizyjne do licznika prądu i do zaworu wody. Warto również wspomnieć o uniwersalnych drzwiczkach instalacyjnych do zastosowań w domu, obiektach przemysłowych i budynkach użyteczności publicznej.

Jakie drzwiczki rewizyjne dostępne są na rynku?

Drzwiczki rewizyjne dostępne są zarówno w wersji pionowej jak i poziomej. Wykonywane są z tworzywa sztucznego lub metalu. Największą popularnością na rynku cieszą się drzwiczki rewizyjne ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej. Produkty stalowe charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością, odpornością na odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne oraz obojętnością wobec środków chemicznych i niekorzystnych warunków atmosferyczno-temperaturowych. Nie poddają się korozji, promieniowaniu UV i procesom blaknięcia koloru. Drzwiczki rewizyjne różnią się od siebie dostępnymi systemami otwierania i zamykania. Przeznaczone do użytku domowego posiadają najczęściej plastikowy uchwyt. Natomiast drzwiczki gazowe lub energetyczne muszą być odpowiednio zabezpieczone przed dostępem osób niepowołanych, a jednocześnie zapewniać szybki dostęp dla służb gazowniczych, energetycznych i pożarniczych. W takich przypadkach stosuje się uniwersalne zamki trójkątne na kluczyk, które są chromowane lub niklowane.

Nowości
Szafka instalacyjna WBF 300x300x250
Szafka instalacyjna WBF 300x300x250
334,00 zł
szt.
Drzwiczki rewizyjne gazowe 250x250
Drzwiczki rewizyjne gazowe 250x250
259,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony