flag pl flag en-us flag-de

 

Co to są drzwiczki rewizyjne ?

Co to są drzwiczki rewizyjne ?

Drzwiczki rewizyjne. Czym są i do czego służą?

Drzwiczki rewizyjne to prostokątne konstrukcje, oparte na szkielecie ramowym. Wykorzystywane są do zabezpieczania oraz maskowania otworów w ścianach, sufitach i zabudowach. To jednak nie jedyna ich funkcja, ponieważ stosowane są także w wyczystkach kominowych i umożliwiają sprawne pozbycie się zalegającej sadzy. Drzwiczki rewizyjne powinny zostać wykonane z trwałych i odpornych materiałów, ponieważ eksploatowane są w środowiskach o podwyższonej wilgotności lub temperaturze. 

Drzwiczki rewizyjne w funkcji maskującej

Drzwiczki rewizyjne w funkcji maskującej wykorzystuje się do osłaniania otworów rewizyjnych. Pełnią nie tylko rolę estetyczną, ale przede wszystkim ochronną. Zabezpieczają miejsca, w których znajdują się zawory, liczniki lub inne elementy instalacyjne, do których dostęp powinien być ograniczony. Drzwiczki rewizyjne zasłaniają technologiczne otwory wodno-kanalizacyjne, wentylacyjne i kominowe. Pozwalają ukryć zawory, syfony i aparaturę pomiarową. Posiadają przy tym wygodne systemy otwarcia, zapewniając bezproblemowy dostęp do instalacji w razie potrzeby. Drzwiczki rewizyjne do zastosowań sanitarnych produkowane są ze stali ocynkowanej, która jest całkowicie odporna na korozję lub PVC. Najczęściej stosuje się je w łazience do maskowania wodomierzy lub otworów w zabudowie. W zastosowaniach domowych często wykorzystuje się aluminiowe drzwiczki rewizyjne w neutralnej kolorystyce i z opcjonalnym zamkiem. Warto zwrócić uwagę na drzwiczki rewizyjne, przystosowane do wtopienia w klej pod płytki.

Drzwiczki rewizyjne o funkcji zabezpieczającej możemy podzielić na kilka grup ze względu na przeznaczenie. W ten sposób wyróżniamy drzwiczki gazowe do zabudowy węzła redukcyjno-pomiarowego przyłącza gazowego oraz elektryczne do zabudowy licznika energetycznego. Na rynku dostępne są również drzwiczki rewizyjne do licznika prądu i do zaworu wody. Warto również wspomnieć o uniwersalnych drzwiczkach instalacyjnych do zastosowań w domu, obiektach przemysłowych i budynkach użyteczności publicznej.

Jakie drzwiczki rewizyjne dostępne są na rynku?

Drzwiczki rewizyjne dostępne są zarówno w wersji pionowej jak i poziomej. Wykonywane są z tworzywa sztucznego lub metalu. Największą popularnością na rynku cieszą się drzwiczki rewizyjne ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej. Produkty stalowe charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością, odpornością na odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne oraz obojętnością wobec środków chemicznych i niekorzystnych warunków atmosferyczno-temperaturowych. Nie poddają się korozji, promieniowaniu UV i procesom blaknięcia koloru. Drzwiczki rewizyjne różnią się od siebie dostępnymi systemami otwierania i zamykania. Przeznaczone do użytku domowego posiadają najczęściej plastikowy uchwyt. Natomiast drzwiczki gazowe lub energetyczne muszą być odpowiednio zabezpieczone przed dostępem osób niepowołanych, a jednocześnie zapewniać szybki dostęp dla służb gazowniczych, energetycznych i pożarniczych. W takich przypadkach stosuje się uniwersalne zamki trójkątne na kluczyk, które są chromowane lub niklowane.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony